Miluszków Schronisko Piła - Piła, ul. Na Leszkowie 8

blog

blog
zdjęcie - Pierwsze dni w nowym <strong>domu</strong>
31.01.2019

Pierwsze dni w nowym domu

Pierwsze dni w nowym domu

Adoptując psa np. ze schroniska dajesz mu ogromne szczęście i chcesz dla niego jak najlepiej. Ważne jest dla Ciebie, żeby czuł się bezpiecznie u Twojego boku. Zabrany z poprzedniego miejsca (schronisko, dom tymczasowy) pies nie rozumie, co się dzieje i mimo Twoich najlepszych intencji będzie odczuwał stres związany z nową sytuacją. Pierwsza jazda samochodem (autobusem, tramwajem) z nieznanym mu człowiekiem; nowy dom – czyli nieznane mu miejsce, wywołują u niego duży stres, dlatego pamiętaj:

 1. Nie powiększaj stresu psa swoją nadgorliwością – przytulanie, głaskanie, mówienie do psa – nie pomogą. Bądź pewny/a siebie, ale pozwól mu na samodzielne poradzenie sobie z nową sytuacją i zapoznanie z jego nowym otoczeniem. Jeśli chce siedzieć w kącie, niech siedzi. Sam zdecyduje kiedy z niego wyjść i podejść do ciebie.
 2. Przez pierwsze kilka dni nie zachęcaj dzieci do zabawy z psem. Jeżeli odwiedzą Cię przyjaciele/rodzina, poproś ich by również dali psu spokój. Pozwól zwierzęciu na zapoznanie się z nowymi osobami i otoczeniem. Powstrzymaj się jednak przed zapraszaniem do domu osób innych niż domownicy przez pierwszych kilka dni. Pies potrzebuje spokoju i czasu, a taka wizyta to dodatkowe bodźce i stres.
 3. Wykorzystuj każdą sytuację, w której pies sam podchodzi do Ciebie – nagradzaj go smaczkami i spokojnymi pochwałami. Gdy go przywołujesz do siebie – nagradzaj psa w ten sam sposób. Takie postępowanie daje zwierzęciu czytelną informację, że od Ciebie może spodziewać się tylko dobrych rzeczy i że to co dostaje ma związek z jego zachowaniem.
 4. Przez pierwsze dni Twój pupil może reagować niepokojem i szczekaniem na różne, nowe dla niego dźwięki: odgłosy z klatki schodowej i ulicy, tykanie zegara, pralkę, odkurzacz etc. Wkrótce pies przyzwyczai się do nowych odgłosów oraz zapachów i uspokoi się na tyle, że sam zacznie nawiązywać kontakt z otoczeniem.
 5. Z kąpielą psa i wizytą u weterynarza poczekaj 5 – 7 dni. Nie narażaj go na dodatkowy stres. Jeżeli Twój psiak bezstresowo znosi pobyt w nowym miejscu, nie ma konieczności stosowania się do tej zasady.
 6. Okres adaptacji psa w nowym miejscu trwa około 2 – 4 tygodnie (czasami ten okres się wydłuża).

Karmienie

 1. Postaraj się nie zmieniać gwałtownie diety psa. Nagła zmiana diety w połączeniu z dużym stresem mogą spowodować biegunkę oraz obniżyć odporność psa na choroby.
 2. Pierwszego dnia nakarm psa małą porcją jedzenia. Jeżeli pies nie ma apetytu, nie dokarmiaj go smakołykami. Kiedy Twój psiak łapczywie zjada każdą porcję jedzenia, nie dokładaj mu kolejnej dawki.
 3. Pies musi mieć cały czas dostęp do czystej wody!

Spacery

 1. Przez pierwsze dni wyprowadzaj psa na krótsze, ale częstsze spacery, najlepiej w to samo miejsce.
 2. Może zdarzyć się, że na początku pies będzie bał się wychodzenia na dwór lub ze stresu załatwi się w domu. Nie krzycz na niego! Bez komentowania i ze spokojem posprzątaj bałagan i od razu wyprowadź psiaka na spacer.
 3. Pierwsze spacery z Twoim nowym pupilem powinny odbywać się w spokojnym, bezpiecznym miejscu, z dala od ruchliwej ulicy.
 4. Zaopatrz swojego pupila w adresówkę/identyfikator lub/i zaczipuj go.
 5. Podczas pierwszych spacerów nie spuszczaj psa ze smyczy! Najpierw naucz go przychodzenia na zawołanie.
 6. Pozwalaj pupilowi na kontakty z innymi psami. Mijając je podczas spacerów umożliw psiakowi przywitanie się z psim kolegą i nie napinaj przy tym smyczy!

Pies sam w domu

 1. Pies zostając sam w domu może odczuwać lęk związany z Twoją nieobecnością. Wiele osób adoptując psa, bierze dni wolne, aby móc spędzić z nim całe dnie i przyzwyczaić go do siebie. Jest w tym jednak mały haczyk: pies przyzwyczaja się również do tego, że cały czas z nim jesteś, a problem powstaje, gdy pies zostanie sam w domu. Oczywiście, warto wziąć urlop, lecz warto również od pierwszego dnia systematycznie ćwiczyć z psem pozostawanie w domu.
  Zacznij od pozostawienia psa w jednym z pomieszczeń w domu, sam wyjdź do innego pokoju. Wróć po kilku minutach i daj psu smakołyk, pochwal go, pobaw się z nim. Stopniowo zwiększaj czas nieobecności.
  Do nauki wykorzystuj też wyjścia do sklepu, na pocztę, do znajomych etc.
 2. Wbrew powszechnej opinii, zniszczone meble i reszta wyposażenia mieszkania nie są manifestacją zemsty czy złośliwości psa! Zniszczenia są objawem nudy, lęku separacyjnego i frustracji psa, który został sam w domu.
 3. Jeżeli po powrocie do domu zastaniesz pogryzione przedmioty, nie karz psa! Nie przyniesie to rezultatu, ponieważ pies zostanie skarcony za późno i nie skojarzy kary z pogryzionymi rzeczami, nawet jeśli wskażesz palcem na zniszczenia! W głowie psa natychmiast zaczną się budować negatywne skojarzenia związane z twoim powrotem do domu – zacznie się bać tej chwili i z powodu stresu niszczyć jeszcze bardziej.
 4. Możesz zabezpieczyć przed pogryzieniem wartościowe przedmioty, poprzez schowanie ich w miejscu, do którego Twój pupil nie będzie miał dostępu.
 5. Pomóż psu w oczekiwaniu na Twoje przyjście: zostaw mu zabawki, którymi będzie mógł się zająć. Na rynku jest wiele interesujących pozycji: gryzaki gumowe, bawełniane, piłeczki, zabawki typu Kong.
 6. Dobrym rozwiązaniem jest zakup klatki kennelowej dla psa. Klatkę postaw w spokojnym i bezpiecznym miejscu w domu. Stanie się dla zwierzęcia azylem, miejscem do odpoczynku. Na czas dłuższego wyjścia z domu, psa można zamknąć w klatce, pozostawiając mu w środku wodę do picia, kocyk i ulubione zabawki. Możesz także przykryć klatkę z góry. Kiedy będziesz przyzwyczajał swojego pupila do klatki, zachęcaj go do wejścia poprzez zostawienie w środku jedzenia. Nagradzaj go także za samodzielne wejścia. Klatka skojarzy się psu z czymś przyjemnym i będzie chętnie do niej wchodził. Klatka może służyć również jako transporter.

Najlepszą metodą nauki jest stosowanie nagród i pomijanie kary.

Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na dobre zachowania, ponieważ uważamy je za coś oczywistego, natomiast za złe karzemy. W wychowaniu psa najlepiej sprawdza się odwrotna technika: nagradzamy za dobre zachowania, niepożądane ignorujemy. Nagradzając za dobre zachowania zwiększamy prawdopodobieństwo ich ponownego wystąpienia. Ignorując zachowania niepożądane doprowadzimy do ich wygaszenia.